login   |    register

135
Panther Ausf.A

Sdkfz. 171 Panther in Tarihçesi
1941 yılında başlayan Almanya’ nın doğu seferi Batıdaki diğer seferlerin aksine beklenenden daha uzun sürmüştü. Rusların yeni tip tankları olan T-34 ve KV-1 tipi tanklara karşı olan Alman acizliğini ilk görüp müdahale eden General Heinz Guderian olmuştu. Guderian Doğu’da inişe geçmekte olan Alman tank üstünlüğünü yeniden düzeltmek için yeni tank tasarımlarına hız verilmesini istedi. Bu isteğin sonucunda yeni tip iki tank ortaya çıktı. Tiger 1 ve Panther. Alman Silahlanma Bakanlığı 1941 yılının sonuna doğru Daimler-Benz ve MAN fabrikalarıyla yeni tip tankların yapımı konusunda anlaştı.
Italeri Panther Ausf. A Model Kiti
Italerinin bence en iyi kitlerinden birisi. Üstünde hazır olarak gelen zimmerit sayesinde benzer kitler arasından sıyrılmayı da başarıyor. Ama bazı kısımlardaki kalın zimmerit kaplaması sorun yaratabiliyor. Bende bu kaygı ile taretteki zimmerit plakalarını takmamayı tercih ettim. Kit açık kahverenk plastiğe basılı 5 sprue olarak geliyor. Panteri hem zimmeritli hemde zimmeritsiz olarak yapabileceğiniz için spruelardan biri opsiyonlu. Çapak ve kalıp izi yok denecek kadar az. Paletler 4 ayrı vinil sprueda 4 parça olarak gelmekte. Palet parçalarının biraz fazla olması ilk başta itici gelmesine rağmen detayları ve birleştirmesinde sorun cıkarmamasından ötürü gayet başarılı. Birçok WW2 Alman AFV’ cisinin korkulu rüyası olan yol tekerleri kalıp izi olmamasından dolayı, tesviye işini fazlasıyla azaltarak çabucak yapmanızı, bitirmenizi sağlıyor. Kit tamiya kadar (Dragonu göremedim henüz) detaylı olmasa da kendisine has motor detayı yüzünden Tamiya ile eşit düzeye gelmekte. Tamiya da bilindiği üzere ayrı bir teknisyen kiti alıp içinden çıkan motorlar ile buna ulaşmak mümkün.
Yapım kılavuzu gayet anlaşılır ve aşamaları herhangi bir karışıklığa mahal vermeden anlatıyor. Boyama kılavuzu yine yapım kılavuzuyla aynı kagıtta ve iki farklı kamuflaj seceneğini Model Master renkleriyle vermekte. Teki 505. Alay ile İtalya’ da çarpışmış olan 3 renk kamuflajlı, diğeri ise tek renk (Sand) ile verilmiş olan Gross Deustschland Zırhlı Tümenine ait seçenek. Ben burada iki seçeneği de atlayıp aklımdaki dioramaya uygun olabilecek bir kamuflaj seçtim. Kit ile beraber gelen decaller yine iki opsiyonlu kamuflajı destekler biçimde. Ama aldığım panter muhtemelen uzun süredir kutuda beklemesinden dolayı decaller suyu görür görmez dağıldılar. Bende yedek kutusundaki decallerle idare ettim.
Artık pek ithalatınında olmamasından dolayı piyasada bu kiti bulmak şu aralar imkansız. Ama rastlanıldığı yerde fazla düşünmeden alınabilecek bir kit. Aynen Italeri’ nin diğer Tigerları gibi.
Yapım Aşaması (Birleştirme)
Tamamen yapım kılavuzuna bağlı kalarak şase ile kitin yapımına başladım. Birleşmede herhangi bir problem yaşamadan bu kısımı sorunsuz olarak geçtim. Beni şahsen en fazla sıkan ve yoran aşama olan yol tekerlerine başladım. Bu aşamanın bu kadar sıkıcı olmasının sebebi ise mutlak olarak; her taraf için 16 adet tekerin tesviyesi ve yerlerine yerleştirilmesi. Ama yukarıda da belirttiğim üzere, tekerlerin lastik olan kısımlarında hiç kalıp izi bulunmamasından dolayı sadece sprue dan ayrılma yerlerini tesviye etmek yeterli oldu. Bu kısımın bu kadar problemsiz ve kolay geçilmesi otomatikman diğer aşamalara da yansıyor. Psikolojik olarak sorunsuz bir kite inancımdan ötürü nerededeyse 1 günde birleştirmesini tamamladım.
Yol tekerlerini bitirdikten sonra yine kılavuzun gösterdiği üzere gövdenin yapımına başladım. Burada tercih ettiğim zimmerit panellerini yanlara yerleştirdim. Biraz kalın gibi olacak kısımları 500 numara zımpara ile incelttim. Kitin yapımını hızlandırması bakımından ben tankın üstündeki aksesuarları boyadan önce gövdeye yapıştırıyorum. Daha sonra ana rengi ve kamuflajı attıktan sonra ince bir fırca ile azami dikkat sarf ederek onları tankın üstünde boyuyorum. Tankın birleştirmesi tamamıyla bittikten sonra, kalınlığı ile en baştan kullanılma hakkını kaybeden etek zırhlarının(schürzen) yerine Ankara Posta Caddesinden herhangi bir hırdavatçıdan aldığım 0,5 mm. alüminyum folyo kullandım. Aynı malzemeyi ön çamurluklarda da kullanarak çarpışma ile oluşabilecek darbelerin çamurluk üzerindeki etkisinde gerçekçi bir efekt yakaladım. Yapıştırma ve boya tutmasında herhangi bir sorun olmadığını gördükten sonra; bundan sonraki AFV modelciliğimin en değerli malzemelerinden biri oldu artık. (Resim 1 ve 2)
Birleştirmeye ilişkin fazla yapım aşaması resmi bulunmadığı için burayı biraz hızlı geçeceğim.
Yapım Aşaması (Boyama)
Bundan önce denemiş olduğum shading(gölgeleme) ile boyamanın ile aşaması başladı. Ben burada Model Masterın un matt siyahı (1749) ile mantıken gölge düşebilecek yerler olan taretin ön ile arka kısımları, motor kaputunun üstü ve yol tekerlerine pistole ile yüksek basınçta iyice tinerle açarak (50/50) uyguladım. Boyanın kurumasından sonra takriben 12 saat sonra Tamiya XF-60’ ı (dark yellow) (70/30) su ile açarak tankın ana rengini attım. Akriliklerin çabuk kuruma özelliğinden faydalanarak, neredeyse pistoleyi temizlemede geçmiş olan zaman zarfında yine tamiya XF-64 (red brown) ve XF-58 (olive green) ile kamuflajı attım. Kamuflajın iyice kurumasını bekledikten sonra yine 12 saat eskitme aşamasına başladım. (Resim 3)
  • 1
  • 2
  • 3

About the Author

About Ayhan TOPLU (atoplu)
FROM: ONTARIO, CANADA

Plasticbattle.com