login   |    register

135
Berlin 1945

giriş
Berlin Savunma Kuvvetleri komutanı General Reimann son emrinde şöyle diyordu. "Berlin, her ne pahasına olursa olsun, sokak sokak, ev ev hatta oda oda savunulacaktır." Alman başkentini savunmaya hazırlananların parolası : Berlin Savunması savaşın yazgısını saptayacak şeklindeydi.

Ama bunlar boş umutlardı. Kızıl Ordu 16 Nisan 1945' te Berlin'e saldırmaya başladı. Oder-Neisse hattı kısa sürede düştü.

21 Nisan gecesi Kızıl Ordu' nun askerleri artık 3. Reich’ın başkenti sokaklarında son savaşlarını veriyorlardı.

1 Mayıs'ta Kızıl Bayrak Reichstag’ın gönderinde dalgalanıyordu.

30 Nisan'da Hitler intihar etti.

8 Mayıs'ta Almanya Doğu ve Batı müttefikleri karşısında kayıtsız şartsız teslim olduğunu ilan etti. 50 milyon insanın hayatına mal olmuş olan bu savaşın Avrupa' daki cephesi böylece sona ermişti.

Bu diorama İkinci Dünya Savaşı’nın son döneminde Alman sokaklarında Rus ve Alman birlikleri arasında yaşanan sokak savaşlarını yansıtmaktadır.
kullanılan kitler
Italeri 324 Nebelwerfer

DML 6057 German Grenadiers - East Prussia: Klasik Dragon kitleri kalitesinde olan bu kit bana göre yeni çıkan 6100 serilerine göre anatomik açıdan çok daha uygun vücut oranlarında yapılmış. Ama kafa detayları beni tatmin etmediği için elimde bulunan Verlinden kafalarını kullandım. Yerde oturan figürü küçük bir kafa ve genç bir yüze sahip olduğu için ;özellikle seçilip Berlin savunmasında yer alan 14-15 yaşındaki çocuklara benzetmeye çalıştım. Boyamaları Alman Splinter B kamuflajına göre yapıldı. Pantolon ve diğer aksesuarlar enamel boyalarla boyanıp, eskitmeleri yine aynı boyalarla yapıldı.

Zvezda 3524 JS-2 Joseph Stalin Heavy Tank: Genel olarak sorunsuz bir kit. Bütün parçalar sorunsuz olarak yerine oturuyor. Ama tankın şasesi tam bir kabus gibi. Sanıyorum Zvezda kit maliyet kaygılarından ötürü şaseyi 3 ayrı parça halinde imal etmiş. Yani yol tekerlerinin bulunduğu bölümler şasenin ana gövdesinden ayrı olarak geliyor. Bunun şöyle bir sakıncası oluyor; vinilden yapılmış olan iki parça halindeki paletleri buraya gerdirdiğiniz zaman bu parçaları eğer iyi yapıştırmadıysanız dışa doğru esniyor. Bu da paletlerin yapısını bozuyor. Bunun önüne geçmek için yol tekerlerinin bulunduğu yanak kısımlarını ana şaseye iyice monte etmeniz gerekiyor.

Kit bunun dışında yinelediğim gibi sorunsuz, gayet iyi bir fiyat-performans avantajı var. Boyaması ise; %80 Olive Drab + %20 Matt Black şeklinde karışımla elde edilen boyayla yapıldı. Drybrush yöntemiyle eskitildi. Matt Dark Earth ve Matt Brick Red ile çamur ve toz havası verilmeye çalışıldı. En son dioramaya konulmadan önce beyaz çimento ile tozlandırma yapıldı.
  • zs1
  • zs4
  • zs3
  • zs2

About the Author

About Ayhan TOPLU (atoplu)
FROM: ONTARIO, CANADA

Plasticbattle.com