login   |    register

135
Sdkfz.251 C

tarihçe
C modeli Sdkfz.251 ler 1940 ın ortalarından itibaren B modellerin yerine üretilmeye başlandı. Diğer modellerden temel ayrımı düz burun yapısı ve geliştirilmiş motor koruma kapakları idi. Havalandırma kısımları zırhlı başlıklarla korunarak savaş koşullarına uyumu sağlandı. Öndeki makinalı tufeğe zırhlı koruma sağlanarak, araç için gerekli araçları dış kısımda çamurlukların üst kısmında taşınmaya başlandı. C modelini A ve B modellerinden ayıran temel özellik zırh plakalarını sabitlerken kullanılan perçinli sistem yerine artık kaynağın kullanılmaya başlanmasıdır.

A,B ve C modellerinden Haziran 1939 ve Eylül 1943 tarihleri arasında 4,650 adet üretilmiştir.
model
Kullandığım kit AFV Club firmasının 251 C Kiti. Kit, açık yeşil plastiğe, yaklaşık 297 parça olarak geliyor. Klasik olarak hemen hemen tüm uzakdoğu model üreticilerinin yaptığı gibi içindeki parçalar hem D model hem de C modeli üretilebilecek şekilde verilmiş. Extra birkaç sprue kiti, C modeli için uygun versiyonla yapmanızı sağlıyor. Kit, ilk bakışta çok ayrıntılı ve sorunsuz gözükmesine rağmen, özellikle montaj aşamasında tam bir kabus. Bu durumu oluşturan ana sebep, küçük parçaların birbirleriyle ve ana parçalarla birleşme yerlerindeki dengesizlikler. Birçok küçük parçanın birleşme yeri ya büyük ya da küçük, özellikle yürür aksamdaki ufak tefek parçaları yapışacakları yerlere tek tek deneyip, o şekilde tutturmanız lazım. Bu her parça için 20 kez tekrar etmek boşuna zaman kaybı yaratıyor.

Kitin tek sorunu bununla kalsa yine iyi. İç taraftaki şoför mahallindeki hiçbir parça (vites kolu, direksiyon vb.) ana gövdeye sabitlenmemek için çok gayretli. Yine burada da tüm parçaları tek tek deneyip ona göre yapıştırmak gerekiyor. Rakibi dragon?un 251.C modelini göre oldukça zayıf, hemen hemen aynı fiyat olmalarına rağmen. PE parçaların olmaması ve vinil olarak verilen paletler de zaten bunu destekliyor. Sırf başladığım için bitirdiğim bir model oldu. Özellikle montaj aşamasında kiti toplayıp atmamak için kendimi zor tuttum. AFV Club, bu kiti her iki model 251 için ürettiği için, üst taraftaki gövde birleşim yerlerinde ciddi sayılabilecek boşluklar kaldı. Buralara tamiya macun, yetmediği yerlerde de stiren tabakasıyla kapattım.

Yapım kılavuzu ise yaygın deyişle o parçayı oralarda bir yerlere yapıştır- mantığı ile hazırlandığı için modelciyi doğru yönlendirmekte yetersiz. Örnek olarak vermek gerekirse yapım kılavuzuna göre arka kapıyı toplarsanız, kapılar ters oluyor. Benim başıma geldi biliyorum.

Kitin belki de tek elle tutulur yanı dekallerin kalitesi. Oldukça kaliteli sayılabilecek bir kağıtta çok ince olarak geliyor. Biraz vernik ve mikrosol işlemiyle gayet güzel sonuçlar alabiliyorsunuz. Tamiya nın A4 kağıt kalınlığındaki dekallerinden sonra ilaç gibi geldi. Gelen dekallere göre aracı 4 versiyon olarak yapmanız mümkün. Bunlar; üç renk kamolu GD Tümeni 43 yılı, Kursk Savaşında 3. Zırhlı Tümen, 43-44?te 16.Zırhlı tümen ve panzer grili 14. Zırhlı tümene ait araç. Sanıyorum 14.Zırhlı Tümen Stalingrad savaşında tamamıyla yokedilmişti.

Sonuç olarak; kesinlikle önermediğim bir model. Eğer illa ki bir 251 alıp yapacaksanız tavsiyem Dragon veya daha az ve öz parçalı Tamiya olabilir. Boşu boşuna bununla uğraşıp sinirlerinizi yerinden oynatmayın.
boyama
Modele, Tamiya nın XF-60 ile ana rengini attıktan sonra yine tamiya akriliği XF-58 ile kamosunu attım. Humbrolun matt 67 si ile boya dökülmesi efektini yaptıktan sonra, tamiyanın parlak verniği ile boyayı koruma altına alıp, dekalleri yapıştırdım. Burnt sienna ile belli yerlere pas akıntısı yaptıktan sonra, yürür aksama matt 29 u düşük basınça püskürttüm. Matt 29 un iyice kurumasından sonra paletleri silver ile kuru fırçaladım. Modelin geneline buff püskürttükten sonra, mat vernik atarak sonlandırdım.

Dioramaya yerleştirirken biraz daha aksesuar eklemesi yapılabilir.

Herkese iyi modeller.
 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
 • 013
 • 014

About the Author

About Ayhan TOPLU (atoplu)
FROM: ONTARIO, CANADA

Plasticbattle.com


Comments

Maket de makale de gayet iyi olmuş. Eline sağlık Ayhan. Bu makaleyi yazdığın çok iyi oldu. Zira şu sıralar 251 arayışı içindeyim ve Afvclub'la Dragon arasında kalmıştım. Gerçi içerik olarak Dragon 251D Pioneer modeli ağır basıyordu ama Afvclub'ı da ürünlerini beğendiğim bir firma olduğu için tercih edebilirdim. Daha önce 2 (aslında 1.5 , kfz.11 bitmeyi bekliyor) Afvclub kiti yapmıştım, oldukça iyilerdi. Bunun böyle çıkmasına şaşırdım açıkcası. Afvclub, genelde piyasada pek bulunmayan modelleri yüksek kaliteyle üreterek piyasada duyulmuştu. Son zamanlarda Dragon'la bir yarışa girdi ki bence pek iyi olmadı. Zira Dragon'la aşık atmak pek kolay görünmüyor. Sevgiler
JUN 18, 2006 - 06:35 PM
Ellerine sağlık Ayhan bende bu tarz bir makale arıyordum şu zırhlı konusunda ilerleme yapmam lazım.Sayenizde yağlı boya eskitmeyi öğrendim.Şimdi sıra zırhlıda
JUN 18, 2006 - 06:41 PM
Ayhan, hem yazı hem de resimler çok güzel olmuş, ellerine emeklerine sağlık ve paylaştığın için teşekkürler.
JUN 18, 2006 - 07:01 PM
Herkese teşekkürler... Kaan hocam, ben de aynı şekilde bu marka ile ilgili kötü hiçbirşey duymamıştım. Sanıyorum kötü kit bulma konusunda gerçekten cok şanslıyım. En son dragon jagdpanzer şasesi de yamuk cıkmıştı.
JUN 18, 2006 - 07:46 PM
Ellerine sağlık Ayhan
JUN 19, 2006 - 12:23 PM
Ayhan, ellerine sağlık
JUN 19, 2006 - 03:24 PM
Sagolun Varolun
JUN 19, 2006 - 04:37 PM